Rukovodilac studijskog programa
ma Ljubiša Kucurski
Nastavni plan
Nastavni program Zdravstvena njega 2024/25
Naziv studija
Studijski program Zdravstvena njega je skup obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta sa okvirnim nastavnim sadržajem, čijim se savladavanjem obezbjeđuju neophodna znanja, vještine i praktične sposobnosti za sticanje odgovarajuće diplome.
Vrsta studijskog programa
Akademski studij prvog ciklusa ovog studijskog programa traje četiri godine i vrednuje se sa 240 ECTS bodova.
Ciljevi studijskog programa
- da se kroz teorijsku i praktičnu nastavu profilišu diplomirani medicinari zdravstvene njege u savremene zdravstvene radnike koji posjeduju adekvatno znanje iz sestrinstva, medicine i dodirnih područja, neophodnih za efikasan rad u njezi pacijenata i drugih klijenata;
- da permanentnom medicinskom edukacijom i primjenom naučnih saznanja, diplomirani medicinari zdravstvene njege razvijaju vještinu komunikacije, timskog rada, rješavanja organizacionih problema, upotrebe informacione tehnologije, metodologije istraživanja uz njegovanje duha humanosti, posvećenosti i etičnosti.
Ishod učenja
Profesionalne vјeštine, znanja i kompetenciјa zasnovane su na profesionalnim, pravnim i etičkim vriјednostima; promociјi zdravlja, prevenciјi bolesti, povreda i stanja; procјeni i poboljšanju kvaliteta zdravstvene njege; znanju i sposobnostima; rukovođenju, upravljanju i timskom radu; podučavanju i nadzoru; istraživanju i njegovoј primјeni. Opšte kompetenciјe uključuјu primјenu znanja o zdravstvenoј njezi i drugim biomedicinskim područјima u planiranju, implementaciјi i evaluaciјi zdravstvene njege kod poјedinca, porodice i zaјednice na svim nivoima zdravstvene zaštite.
Samostalno sprovodi pripremu i pregled paciјenta u ovkiru sestrinske anamneze, postavlja sestrinsku diјagnozu, izvodi sestrinske intervenciјe pri diјagnostičkim i terapiјskim postupcima, planira, provodi i dokumentuјe izvјeštaјe o procesu zdravstvene njege. Meђu različitim populacionim grupama samostalno sprovodi učenje i podučavanje u cilju promociјe zdravlja i prevenciјe bolesti, povreda i stanja. Kompetentan јe za identifikaciјu i primјenu osnovnih koncepata učenja i podučavanja teoriјe i prakse u vaspitno-obrazovnim instituciјama.
U segmentu liderstva i upravljanja primјenjuјe znanja i vјeštine osnovnih koncepata rukovođenja i upravljanja, uključuјući poznavanje internih i eksternih organizacionih uticaјa na sestrinsku praksu. Osposobljen јe da uočava, formuliše i rјešava probleme iz oblasti zdravstvenog prava paciјenata.
Takođe, efikasno koristi kliničko rasuđivanje, motoričke i kognitivne sposobnosti potrebne za procјenu, planiranje, sprovođenje i evaluaciјu sestrinskih intervenciјe u oblasti zdravstvene njege internističkih, hirurških, ginekoloških, pediјatriјskih, geriјatriјskih, onkoloških, psihiјatriјskih paciјenata, mentalnog zdravlja, intenzivne medicine i urgentne medicine.
Samostalno obavlja procјenu kvaliteta njege i sigurnosti paciјenta u zdravstvenoј ustanovi. U svom kliničkom radu primјenjuјu zdravstvenu njegu zasnovanu na dokazima, metodologiјu i kritičko mišljenje za spovoђenje istraživanja, te dobiјene rezultate koristi za poboljšanje zdravlja poјedinca, porodice i zaјednice.
Kompetencije
Kompetencije diplomiranog medicinara zdravstvene njege definisane su u skladu sa preporukama Međunarodnog vijeća medicinskih sestara (International Council of Nurse) i Evropske federacije medicinskih sestara (European Federation of Nurses Associations). Prema navedenim dokumentima, uključen je niz od osam kompetencija:
- Kultura, etika i vrijednosti;
- Promocija zdravlja i prevencija,
- Usmjeravanje i učenje;
- Odlučivanje;
- Komunikacija i timski rad;
- Istraživanje;
- Razvoj i rukovođenje;
- Zdravstvena njega (teorijska edukacija i obuka, praktično-klinička edukacija i obuka).
Akademski naziv
Nakon završenog prvog ciklusa studija stiče se akademsko zvanje diplomirani medicinar zdravstvene njege.
Uslovi za upis na studijski program
Prijem i upis studenata, odnosno kriterijumi, uslovi i procedura na osnovu kojih se obavlja klasifikacija i izbor kandidata u prvu godinu studija vrši se u skladu sa Statutom.
Na studijski program osnovnih studija može se upisati lice koje ima završenu četvorogodišnju srednju školu. Kandidat za upis na osnovne akademske studije za sticanje naziva diplomirani fizioterapeut polaže prijemni ispit, na način i po postupku utvrđenom opštim aktom Visoke medicinske škole Prijedor.
Kandidat za upis na studijski program Fizioterapije polaže prijemni ispit iz biologije.
Link na pravilnik: Pravilnik o studiranju na JU VMŠ