Rukovodilac studijskog programa
dr Milka Stijepić
Nastavni plan
Nastavni program Sanitarno inženjerstvo 2024/25
Naziv
Studijski program Sanitarnog inženjerstva je skup obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta sa okvirnim nastavnim sadržajem, čijim se savlađivanjem obezbjeđuju neophodna znanja, vještine i praktične sposobnosti za sticanje odgovarajuće diplome.
Vrsta i nivo studija
Akademski diplomski studij prvog ciklusa ovog studijskog programa traje četiri godine i vrednuje se sa 240 ECTЅ bodova.
Ciljevi studijskog programa
- da se kroz teorijsku i praktičnu nastavu profilišu diplomirani sanitarni inženjeri u savremene saradnike koji posjeduju odgovarajuće znanje iz oblasti bioloških, medicinskih, humanističkih i drugih nauka kao i ostalim relevantnim znanjima potrebnim za uočavanje i definisanje faktora okoline koji su potencijalno opasni za zdravlje pojedinca i širu zajednicu;
- da se diplomiranim sanitarnim inženjerima, u sklopu savremene edukacije i mentorskog rada, omogući razvoj sposobnosti samostalnog iniciranja, planiranja i provođenja istraživanja iz područja sanitarnog inženjerstva i evaluacija dobijenih rezultata;
- da se edukacijom diplomirani sanitarni inženjeri osposobe za timski rad i saradnju sa stručnjacima iz svih relevantnih struka u postizanju stručnih i naučnih ciljeva sistema zdravstveno-ekološke zaštite.
Ishod učenja
Ishod procesa učenja podrazumijeva ostvarivanje ciljeva studijskog programa. Završetkom studija, odnosno ispunjavanjem svih obaveza utvrđenih ovim studijskim programom, diplomirani studenti su osposobljeni za samostalan i kreativan rad, kao i rad u timu stručnjaka, u pojedinim zdravstveno-medicinskim i srodnim područjima.
Kompetencije nakon diplomiranja (poslovi i radni zadaci diplomiranog sanitarnog inženjera 240 ECTS)
Nakon diplomiranja, diplomirani sanitarni inženjeri 240 ECTS osposobljeni su da samostalno obavljaju sljedeće poslove i radne zadatke:
- praćenje, otkrivanje i uklanjanje svih štetnih faktora za životnu sredinu – zagađenje vazduha, zemljišta, vode i drugo, uz provođenje mjera sanitacije.
- Odgovorni su za korišćenje i primjenu sanitarnih i zdravstvenih propisa, naročito pri izgradnji naselja, uslužnih i prehrambenih objekata, groblja, deponija i drugog, uz strogo poštovanje sanitarno-tehničkih principa građevinarstva.
- brinu o sprovođenju propisa iz djelokruga sanitarnog nadzora nad licima zaposlenim u proizvodnji i prometu namirnica i predmeta opšte upotrebe itd.
- uključuju se i u timski rad pri saniranju i unapređenju radne sredine. Kontrolišu uspješnost provođenja dezinfekcije, dezinskecije i deratizacije. Rade na svim poslovima i zadacima sprečavanja i suzbijanja intrahospitalnih infekcija u zdravstvenim ustanovama.
- odgovorni su i za poslove primarne, sekundarne i tercijarne prevencije zaraznih i nezaraznih bolesti u domovima zdravlja uz poseban akcenat na kontroli provođenja zakonski obaveznih imunizacija i imunizacija prema epidemiološkim indikacijama.
- učestvuju u nadzoru na graničnim prelazima te drumskom, rječnom, morskom i vazdušnom saobraćaju.
- provode radne zadatke u ekološkim institucijama i organizacijama, te ustanovama za praćenje ekoloških rizika (u ministarstvima, institutima, ekološkim inspekcijama itd.).
- provode radne zadatke u očuvanju zdravlja stanovništva, čuvanju životne i radne sredine te kontroli provođenja i poštovanja zakonskih propisa iz ovih oblasti.
- ličnim primjerom ističu stručnost, samostalnost, urednost, tačnost, preciznost, marljivost i odgovornost u domenu svoga rada.
Akademski naziv
Nakon završenog prvog ciklusa studijskog programa sanitarno inženjerstvo stiče se akademski naziv: diplomirani sanitarni inženjer 240 ECTS
Uslovi za upis na studijski program
Prijem i upis studenata, odnosno kriterijumi, uslovi i procedura na osnovu kojih se obavlja klasifikacija i izbor kandidata u prvu godinu studija vrši se u skladu sa Statutom.
Na studijski program osnovnih studija može se upisati lice koje ima završenu četvorogodišnju srednju školu. Kandidat za upis na osnovne akademske studije za sticanje naziva diplomirani sanitarni inženjer polaže prijemni ispit, na način i po postupku utvrđenom opštim aktom Visoke medicinske škole Prijedor. Kandidat za upis na studijski program Sanitarnog inženjerstva polaže prijemni ispit iz biologije.
Link na pravilnik: Pravilnik o studiranju na JU VMŠ
Dokaz o podudarnosti
Dokaz o podudarnosti Sanitarno inženjerstvo