Rukovodilac studijskog programa
prof. dr Radoslav Grujić
Nastavni plan
Nastavni program Medicinsko-laboratorijsko inženjerstvo 2024/25
Naziv
Studijski program medicinsko–laboratorijskog inženjerstva je skup obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta sa okvirnim nastavnim sadržajem, čijim se savlađivanjem obezbjeđuju neophodna znanja, vještine i praktične sposobnosti za sticanje odgovarajuće diplome.
Vrsta i nivo studija
Akademski dodiplomski studij prvog ciklusa ovog studijskog programa traje četiri godine i vrijednuje se sa 240 ECTЅ bodova.
Ciljevi studijskog programa
- kroz teorijsku i praktičnu nastavu profilisati studente, buduće diplomirane medicinsko-laboratorijske inženjere u stručnjake koji posjeduju odgovarajuće znanje iz oblasti bioloških, medicinskih, humanističkih i drugih nauka, kao i ostala relevantna znanja potrebna za samostalan rad na organizaciji rada u laboratoriji i provođenju postupaka kvalitativnih i kvantitativnih analiza;
- u sklopu savremene edukacije i mentorskog rada studentima, budućim diplomiranim medicinskolaboratorijskim inženjerima omogući razvoj sposobnosti samostalnog iniciranja, planiranja i provođenja istraživanja iz područja medicinsko-laboratorijskog inženjerstva i evaluacija dobijenih rezultata;
- u okviru teoretske i praktične nastave studente, buduće diplomirane medicinsko-laboratorijske inženjere osposobiti za timski rad i saradnju sa stručnjacima iz svih relevantnih struka u postizanju stručnih i naučnih ciljeva sistema zdravstveno-medicinske dijagnostike.
Ishodi učenja
Ishod procesa učenja podrazumijevaju ostvarivanje ciljeva studijskog programa. Završetkom studija, odnosno ispunjavanjem svih obaveza utvrđenih ovim studijskim programom, diplomirani studenti su osposobljeni za samostalan i kreativan rad, kao i rad u timu stručnjaka, u pojedinim zdravstveno-medicinskim i srodnim područjima.Kompetencije nakon diplomiranja (poslovi i radni zadaci diplomirani medicinsko–laboratorijski inženjer 240 ECTS)
Nakon diplomiranja, diplomirani medicinsko-laboratorijski inženjer 240 ECTS osposobljeni su da samostalno obavljaju sljedeće poslove i radne zadatke:
- Samostalno izvodi sve analize, testove i tehnike koje se koriste u laboratorijama.
- Organizuje i sprovodi uzimanje, čuvanje i slanje biološkog materijala za laboratorijske analize.
- Učestvuje u planiranju i sprovođenju nabavke, vođenju evidencije, adekvatnom skladištenju i pripremi reagenasa i hemikalije za izvođenje laboratorijskih analiza, testova i tehnika.
- Održava, kontroliše i kalibriše sve instrumente i pomoćnu opremu koja se koristi u laboratorijama zdravstvenih ustanova.
- Odgovorno učestvuje u kontroli kvaliteta urađenih analiza, testova i tehnika u laboratorijama zdravstvenih ustanova.
- Timski radi i sarađuje sa kadrovima VII i VIII stepena stručne spreme, odnosno stručnjacima sa 180 ECTS i 300 ECST, na uvođenju novih analiza, testova i tehnika rada uz njihovo prilagođavanje za rutinski laboratorijski rad, učestvuje u realizaciji naučno-istraživačkih projekata.
- Organizuje, kontroliše i određuje dnevne zadatke i raspored smjenskog rada laboratorijskih radnika sa srednjom stručnom spremom.
- Sprovodi program sigurnosti i uslova rada laboratorija, te zaštite laboratorijskih radnika.
- Vodi evidenciju vrste i broja urađenih analiza i tehnika, evidenciju kontrole kvaliteta kao i cjelokupnu opštu i stručnu dokumentaciju laboratorije.
- Ličnim primjerom ističe stručnost, samostalnost, urednost, tačnost, preciznost, marljivost i odgovornost u domenu svoga rada.
Akademski naziv
Nakon završenog prvog ciklusa studijskog programa medicinsko–laboratorijskog inženjerstva stiče se akademski naziv: diplomirani medicinsko–laboratorijski inženjer 240 ECTS
Uslovi upisa
Prijem i upis studenata, odnosno kriterijumi, uslovi i procedura na osnovu kojih se obavlja klasifikacija i izbor kandidata u prvu godinu studija vrši se u skladu sa Statutom.
Na studijski program osnovnih studija može se upisati lice koje ima završenu četvorogodišnju srednju školu. Kandidat za upis na osnovne akademske studije za sticanje naziva diplomirani medicinsko-laboratorijski inženjer polaže prijemni ispit, na način i po postupku utvrđenom opštim aktom Visoke medicinske škole Prijedor.
Kandidat za upis na studijski program Medicinsko–laboratorijskog inženjerstva polaže prijemni ispit iz biologije.
Link na pravilnik: Pravila studiranja na JU Visoka medicinska škola Prijedor