Rukovodilac studijskog programa
ma Dragana Sredić Cartes
Nastavni plan
Nastavni program Fizioterapija 2024/25
Naziv studija
Studijski program fizioterapije je skup obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta sa okvirnim nastavnim sadržajem, čijim se savladavanjem obezbjeđuju neophodna znanja, vještine i praktične sposobnosti za sticanje odgovarajuće diplome.
Vrsta i nivo studija
Akademski dodiplomski studij prvog ciklusa ovog studijskog programa traje četiri godine i vrednuje se sa 240 ECTЅ bodova.
Ciljevi studijskog programa
- da se kroz teorijsku i praktičnu nastavu profilišu diplomirani fizioterapeuti u savremene saradnike koji posjeduju adekvatno medicinsko znanje iz užeg stručnog područja fizioterapije i dodirnih područja, neophodno za efikasan rad u okviru fizikalne medicine, rehabilitacije i njege pacijenata;
- da se diplomiranim fizioterapeutima u sklopu najsavremenije edukacije i mentorskog rada omogući razvoj sposobnosti samostalnog iniciranja, planiranja i provođenja istraživanja iz područja fizioterapije, te izvještavanje o provedenom istraživanju i njegovim rezultatima;
- da se edukacijom diplomirani fizioterapeuti osposobi za timski rad i saradnju sa stručnjacima iz svih relevantnih struka u postizanju stručnih i naučnih ciljeva sistema zdravstvene zaštite.
Ishodi učenja
Realizacijom teorijske nastave studij omogućava studentu sticanje teorijskog znanja iz opštih predmeta koji su značajni za medicinsko obrazovanje, a zatim i kliničkih predmeta, specijalizovanih predmeta iz fizikalne medicine, kineziterapije i rehabilitacije koji su od posebnog značaja za rad diplomiranog fizioterapeuta.
Student stiče teorijska znanja iz primjene funkcionalne dijagnostike, liječenja i rehabilitacije posebnih grupa kao što su djeca, osobe srednje životne dobi, starije osobe, radnoaktivne osobe, djeca i odrasli sa posebnim potrebama i sl.
Stiču se znanja iz organizacije rada u ambulantnim i stacionarnim uslovima, u primarnoj i sekundarnoj i tercijarnoj zdravstvenoj zaštiti. Uloga fizioterapeuta prepoznata je i u ustanovama socijalne zaštite, domovima za starija lica, u zdravstvenom turizmu i sportskim klubovima.
Takođe se osposobljavaju za primjenu fizikalne terapije koja sadrži primjenu fizičkih agenasa koji su prilagođeni primjeni u svrhu liječenja: elektroterapija, termoterapija, sonoterapija, fototerapija ili se primjenjuju u izvornom obliku kao što je hidroterapija, balneoterapija, klimatoterapija, helioterapija, talasoterapija. Pokret kao oblik liječenja kroz vježbe, prirodno kretanje, radnu terapiju, rekreaciju i sport zauzimaju posebno mjesto pa se stiče znanje iz fiziologije, antropometrije i biomehanike, opšte i specijalne kineziterapije, radne terapije, balneohidrokineziterapije i sl.
Posebna pažnja se polaže pravilnom odnosu sa pacijentom koji ima centralno mjesto u liječenju i rehabilitaciji kao aktivni član i partner u ostvarivanju vlastitog maksimalnog osposobljavanja.
Praktična nastava osposobljava studente za primjenu stečenih teorijskih znanja u neposrednom radu sa pacijentom. Komunikacija, antropometrijska mjerenja, funkcionalna testiranja, grupisanje i tumačenje rezultata omogućava sagledavanje i procjenu stanja pacijenta, a zatim pravljenje programa primjene adekvatnih sredstava u liječenju i osposobljavanju.
Stiče se rutina u rukovanju medicinskim aparatima i primjenama procedura, neposredna procjena načina i mjesta aplikacije, određivanju lokalnih i opštih indikacija i kontraindikacija. Primjenom odgovarajućih testova prate se rezultati primjene fizikalne, kinezi, hidro, balneo, klimato – terapije i po potrebi koriguje započeti program. Kineziterapija i drugi oblici kretanja u službi liječenja i osposobljavanja imaju posebno mjesto u praktičnom radu jer diplomirani fizioterapeut primjenjuje ova sredstva kod brojnih stanja pacijenata. Primjena hidroterapije, balneoterapije, klimatoterapije zahtijeva poznavanje patofiziologije, posebno poznavanje kardiopulmonalne funkcije organizma, pa se u praktičnom radu provode praktične vježbe iz praćenja vitalnih funkcija, praćenje stanja pacijenta, planiranja terapije i prepoznavanja kontraindikacija za primjenu ovih procedura.
U toku studija student se upoznaje sa osnovnim administrativnim zahtjevima na radnom mjestu, kodeksu ponašanja zdravstvenog radnika, profesionalnoj odgovornosti i radnoj disciplini.
Zbog rada sa fizičkim agensima: elektičnom i toplotnom energijom, mehaničkim silama, svjetlosnom energijom, elektromagnetnim poljem, kao i obavljanje određenih balneo-hidro-kineziprocedura u vodi, student se osposobljava primjeni vlastite zaštite na radu kao i zaštite pacijenta, spreman u svakom trenutku da pruži prvu medicinsku pomoć.
U toku rada razvijaju se osobine timskog rada, kolegijalnih odnosa, pozitivnog pristupa radu, dobrog okruženja čime se stvaraju osnovna polazišta da pacijent aktivno prihvati liječenje i rehabilitaciju i stekne povjerenje prema članovima tima.
Kompetencije
Nakon diplomiranja, diplomirani fizioterapeuti 240 ECTS osposobljeni su da samostalno obavljaju sljedeće poslove i radne zadatke
- planiranje, organizovanje i provođenje fizioterapijskog procesa u okviru sljedećih kliničkih područja: ortopedija, neurologija, reumatologija, kardiologija, pulmologija, ginekologija sa akušerstvom, hirurgija i traumatologija, pedijatrija, gerijatrija, sportska medicina i onkologija;
- primjenu specijalizovanih, autorizovanih tehnika i metoda u područjima rada elektroterapije, hidroterapije i kineziterapije po odobrenju specijaliste fizijatra;
- samostalnu primjenu svih fizioterapeutskih postupaka i procjenu tretmana, kao i kontrolu kod stanja kod kojih je indikovana fizikalna terapija;
- učešće u timu za pripremu plana i programa osposobljavanja;
- prikupljanje podatka potrebnih za planiranje i uspješno provođenje različitih profesionalnih usluga (kliničkih, ambulantnih i dr.) u terapijskim ili rehabilitacionim postupcima, a u skladu sa -etičkim kodeksom utvrđenim standardima fizioterapijske prakse;
- saradnja s udruženjem osoba sa invaliditetom i usmjeravanje njihovih aktivnosti u profesionalnoj i socijalnoj rehabilitaciji;
- učešće u edukaciji pacijenata sa invaliditetom i njihovih članova porodice;
- mogućnost daljeg kontinuiranog učenja, praćenja srodnih struka, kao i istraživanja u fizioterapiji.
Akademski naziv
Nakon završenog prvog ciklusa studijskog programa fizioterapije stiče se akademsko zvanje: diplomirani fizioterapeut 240 ECTS bodova
Uslovi upisa na studijski program
Prijem i upis studenata, odnosno kriterijumi, uslovi i procedura na osnovu kojih se obavlja klasifikacija i izbor kandidata u prvu godinu studija vrši se u skladu sa Statutom.
Na studijski program osnovnih studija može se upisati lice koje ima završenu četvorogodišnju srednju školu. Kandidat za upis na osnovne akademske studije za sticanje naziva diplomirani fizioterapeut polaže prijemni ispit, na način i po postupku utvrđenom opštim aktom Visoke medicinske škole Prijedor.
Kandidat za upis na studijski program Fizioterapije polaže prijemni ispit iz biologije.
Link na pravilnik: Pravilnik o studiranju na JU Visoka medicinska škola Prijedor